Co obecnie proponują pracodawcy, aby zatrzymać swoich najlepszych pracowników i pozyskać nowe talenty?

Wiadomo, że pandemia koronawirusa wywróciła wszystko, także na rynku pracy, do góry nogami. Pracowaliśmy z domów, więc owoce, przekąski, czy pyszna kawa w biurowej kuchni, po prostu przestały mieć rację bytu. Z tego samego powodu przestały być atrakcyjne bezpłatne miejsca parkingowe oraz zwroty kosztów ponoszonych na dojazdy do pracy. Zamknięte były siłownie i kluby fitness, więc różnego karty typu Multisport również przestały być w jakikolwiek sposób atrakcyjne.

Jak wygląda sytuacja z benefitami w korporacjach teraz, kiedy powoli wracamy do “normalności”? Co może wzbudzić nasze zainteresowanie, kiedy będziemy przeglądać oferty pracy?

Okazuje się, że pracownicy najwyżej oceniają te, które dotyczą ich zdrowia psychicznego, elastyczności i dbania o zdrowie.

Jeden z ważnych aspektów to opieka nad dziećmi i osobami starszymi w rodzinach – coraz więcej firm zdaje się dawać pracownikom taką możliwość, oferując dodatkowe dni wolne oraz podchodząc z pełnym zrozumieniem do wykonywania swoich obowiązków w niestandardowych godzinach, innych niż 9.00-17.00. Dla wielu pracujących rodziców ważne jest z kolei dofinansowanie do żłobka i przedszkola, czy też zatrudnionej przez nich niani. Okazuje się, że pracownicy bardzo doceniają to, jak ich szef podchodzi do ich życia rodzinnego i czy szanuje to, że zdrowie swoich najbliższych stawiają na pierwszym miejscu.

Skoro jesteśmy przy temacie zdrowia, wspomnę o kolejnym ciekawym beneficie, jakim są konsultacje ze specjalistami, takimi jak psycholog, dietetyk, czy fizjoterapeuta, zarówno dla pracownika, jak i jego najbliższych. Niektóre firmy oferują je formie online, która okazuje się bardzo wygodna i niejednokrotnie preferowana przez osobę zainteresowaną.

Wynika to z tego, że zmieniły się nasze priorytety i przywiązujemy coraz większą wagę do naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, i coraz chętniej dbamy o nie pod kontrolą lekarzy, zamiast na własną rękę szukać porad w internecie. Coraz więcej osób doskonale rozumie, że wpływ na ich zdrowie ma także wypoczynek, dlatego w pełni uzasadnione zdaje się być oczekiwanie, że jednym z dostępnych benefitów będzie dofinansowanie do wakacji. I wcale nie zawsze musimy się poruszać w limicie 20/26 dni wolnych – są firmy, które (podobnie jak Netflix w 2003 roku, który był w tym zakresie pionierem) wprowadziły nielimitowany płatny urlop. Innym, bardziej powszechnym i wzbudzającym mniej kontrowersji rozwiązaniem, jest możliwość wcześniejszego wyłączenia laptopa w piątek, czy też czterodniowy tydzień pracy. Dodatkowe dni wolne coraz więcej firm daje pracownikom również z okazji urodzin, w okresie świątecznym, czy też na spędzenie czasu z rodziną. 

Chcemy pracować tak jak nam lubimy.

Kolejnym aspektem, którego nie sposób tu nie poruszyć, jest elastyczność i możliwość pracy z domu. Oczywiście część z nas ochoczo wróciła do dobrze wyposażonych, wygodnych, nowoczesnych biur, gdzie jest możliwość kontaktu oko w oko z tyloma osobami, które przez niemal dwa lata widzieliśmy jedynie po drugiej stronie kamery. Jest jednak cała masa osób, które cenią sobie czy to możliwość pracy z domowego zacisza, czy to z dowolnego miejsca na świecie. Im zależy często na możliwości urządzeniu sobie ergonomicznego miejsca pracy we własnych czterech ścianach na koszt pracodawcy, a także otrzymaniu dofinansowaniu do rachunków za prąd i internet.  

Ponieważ pracownicy doceniają benefity, które pozwalają im zaoszczędzić jednocześnie czas i pieniądze, ciekawym rozwiązaniem jest również concierge na godziny. Dedykowana osoba może wysłać lub odebrać za Ciebie paczkę, oddać ubrania do pralni, albo odebrać samochód od mechanika. 

Czas i pieniądze pozwala zaoszczędzić także dofinansowanie do zamawianych posiłków – często wygląda to w taki sposób, że pracownicy dostają określony miesięczny budżet do wykorzystania w jednej z najpopularniejszych aplikacji do zamawiania jedzenia.

Personalizacja benefitów w odpowiedzi na indywidualne potrzeby.

Warto wspomnieć, że o ile jeszcze jakiś czas temu większość benefitów była taka sama dla wszystkich, teraz coraz popularniejsze staje się wychodzenie naprzeciw osobistym potrzebom danego pracownika. Benefity są spersonalizowane, łączone w różne pakiety, i można wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. 

Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju kafeterie, czyli platformy, na których pracownicy mogą wykorzystać swój budżet / punkty w dowolny sposób. Oferta najczęściej obejmuje choćby różnego rodzaju bony i vouchery, zarówno do sklepów online, jak i do kin, teatrów, czy hoteli. Dostępne są też bilety na koncerty, oraz usługi kosmetyczne, SPA i wellness. Większość firm zarówno przyznaje jakąś pulę punktów każdemu pracownikowi raz w miesiącu, jak również nagradza dodatkowym budżetem za specjalne osiągnięcia.

Kolejny relatywnie nowy trend to opłacanie przez pracodawcę abonamentu za różnego rodzaju platformy do czytania e-booków, słuchania audiobooków, słuchania muzyki, czy też oglądania filmów. Nic dziwnego, że jest to kuszące, skoro sam Netflix pod koniec zeszłego roku miał w polsce ponad 12 milionów użytkowników.

Nie tylko awans i podwyżka.

Okazuje się też, że obecnie coraz więcej pracowników przywiązuje wagę do oferowanych przez firmę możliwości rozwoju, i niekoniecznie chodzi tu o awans, podwyżkę, czy częste premie. Ważne jest nabywanie nowych kompetencji, a więc to, czy firma wysyła nas na atrakcyjne szkolenia, czy daje nam możliwość robienia certyfikacji oraz czy jest możliwość, aby sfinansowano nam studia lub kursy, na które chcielibyśmy uczęszczać. Pracownicy oczekują, że firma wesprze takie inicjatywy finansowo, ale także da im dodatkowy czas wolny na uczestniczenie w tego typu zajęciach. Podobnie sprawa ma się zresztą z różnego rodzaju działaniami charytatywnymi – badania pokazują, że bardzo chcemy angażować się we wszelkie akcje pomocowe, jednak wolimy nie wykorzystywać na nie urlopu wypoczynkowego.  

Nie zmieniły się natomiast nasze oczekiwania odnośnie możliwie jak najwyższych zarobków i stabilizacji zatrudnienia – dalej są to kluczowe kryteria przy wyborze pracy i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Ostatnie lata pokazały nam bardzo dobitnie, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa w sferze zawodowej, ściśle związane z tym, czy nasza firma ma silną pozycję na rynku.

Zmiany na lepsze.

Pozytywną informacją jest to, że bardzo wielu liderów zrozumiało, że jeśli chcą z sukcesem pozyskiwać nowe talenty, oraz sprawić, że dotychczasowi pracownicy będą spełnieni i zadowoleni, powinni bliżej przyjrzeć się  temu tematowi i zrewidować swój pakiet benefitów. Aż 98% procent liderów działów HR, jak wynika z raportu “The Future of Benefits”, potwierdziło, że w tym roku albo wprowadzi jakiś nowy benefit, albo rozszerzy ten już istniejący. Na pewno warto więc obserwować jak te zmiany będą wyglądały w praktyce, i brać to kryterium pod uwagę, kiedy będziemy rozglądać się za nową pracą.

Jestem bardzo ciekawa – który z opisanych benefitów uważasz za szczególnie atrakcyjny? A może jest coś spoza tej listy, o czym chciałbyś wspomnieć? 

Zachęcam do zostawienia komentarza, albo kontaktu osobistego – wszystko znajdziesz w zakładce KONTAKT. 

Udostępnij!

Skomentuj

Subscribe
Powiadom o
Imię
e-mail
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Pobierz mój darmowy ebook

Pobranie e-booka jest jednoznaczne ze zgodą na zapis na newsletter zgodnie z Polityką Prywatności.