Co świadczy o tym, że warto pomyśleć o zmianie pracy? Kilka prostych porad, jak z zawodowego rozdroża wejść na właściwą drogę.

Na samą myśl o pracy czujesz złość, frustrację, strach, bezsilność, albo jeszcze jakąś inną negatywną emocję? Coraz częściej marzysz o tym jak cudownie byłoby odejść z firmy, w której obecnie jesteś zatrudniony? Czujesz się znudzony, niedoceniany, a obecny zakres obowiązków mógłbyś wykonywać w środku nocy, z zamkniętymi oczami? Nie wiem czy pocieszy Cię ta wiadomość, ale absolutnie nie jesteś sam, a, jak możemy przeczytać w Harvard Business Review, w ciągu ostatnich dwóch lat pracę zmieniła rekordowo wysoka liczba ludzi. To zjawisko stało się na tyle powszechne, że ma nawet swoją angielską nazwę: Great Resignation. 

Jakie były najczęstsze przyczyny zerwania obecnej umowy i poszukiwania szczęścia gdzie indziej?

Z jednej strony pandemia sprawiła, że ludzie zaczęli uważniej przyglądać się temu, o co im tak naprawdę chodzi w życiu, jakie są dla nich najważniejsze wartości i czy mają właściwie ustawione priorytety. Z drugiej strony część osób doszła do wniosku, że chcieliby mieć więcej elastyczności i decyzyjności w zakresie zarządzania swoim czasem, i zamiast pracy w modelu 9.00-17.00, zaczęli pracować jako niezależni konsultanci, doradcy, eksperci i różnego rodzaju freelancerzy. Kolejna grupa osób zapragnęła po prostu głębszej życiowej zmiany, z powodu poczucia stagnacji, wypalenia i braku możliwości dalszego rozwoju.

Czy w którymś z tych scenariuszy widzisz siebie? To zupełnie naturalne, że nasze potrzeby ewoluują z biegiem czasu, i miejsce pracy, w którym czuliśmy się spełnieni, potrzebni i usatysfakcjonowani, przestaje spełniać te wszystkie kryteria. I stajemy wtedy przed ważną decyzją – zostać czy odejść.  

Jeśli miałabym Cię prosić o zapamiętanie z tego artykułu jednej jedynej rzeczy, to byłaby to następująca porada: nie działaj pochopnie, pod wpływem silnych emocji. Daj sobie czas i wszystko bardzo dokładnie przemyśl. Niestety, statystyki pokazują, że decyzję o zmianie kariery podejmujemy przeważnie pod wpływem nagłego impulsu, co w efekcie prowadzi do rozczarowania w przyszłości. Nie znajdujemy tego, o co nam chodziło, i wpadamy z deszczu pod rynnę.   

PO CZYM POZNASZ, ŻE NADSZEDŁ CZAS NA ZMIANĘ PRACY?